Ministar Kasipović je rekao da u ovu školu, u koju dolazi još od 2006. godine, uvijek dolazi sa snažnim osjećanjima, te da je to ranije bio osjećaj stida kada je gledao u kakvim uslovima uče djeca i rade nastavnici, budući da je škola bila smještena u trošnu i ruiniranu baraku.
On je izrazio divljenje roditeljima i nastavnicima djece sa posebnim potrebama za trud koji ulažu i naglasio da je time i obaveza društva veća.
„Zahvaljujem i svim donatorima i molim ih da se ne umore jer biće potrebni i onoj djeci koja dođu poslije ove. Ako radimo zajedno, nikad neće biti oblačno i uvijek će biti sunce“, kazao je Kasipović.
„A danas otvorena senzorna soba jeste najsavremeniji metod koji će nastavni kadar primjenjivati u radu sa djecom sa posebnim potrebama. To je vrhunski vid komunikacije sa svim čulima“, dodao je Pavić.
Senzorna soba je specijalizovana prostorija izolovana od vanjskih uticaja sa opremom kojom se djeluje na sva čula. Namijenjena je prvenstveno djeci koja imaju poremećaj pažnje, hiperaktivnoj djeci, a mogu je koristiti i zdrave osobe koje su u stanju povećane fizičke aktivnosti, uznemirenosti ili stresa. U ovoj interaktivnoj prostoriji terapeut kontroliše opremu, dozira stimuluse za svako čulo i prilagođava ih individualnim karakteristikama korisnika.
Svako ko do kraja oktobra pozove 1457 darovaće po jednu konvertibilnu marku za dodatno opremanje ove specijalizovane prostorije za djecu sa posebnim potrebama, kao i za edukovanje kadra koji će u njoj raditi.
Objekat ima 1.650 kvadratnih metara korisnog prostora, 26 učionica i kabineta i sportsku salu za 85 učenika sa umjerenom ometenošću u razvoju koji pohađaju ovu školu. Sa njima radi šest edukovanih muzikoterapeuta i defektologa svih smjerova kao što su oligofrenolog, psihomotorni redukator, somatoped i logoped, a od stručnih saradnika fizioterapeut, medicinska sestra, socijalni radnik i psiholog.