Zdravka Karlica, predsjednica Organizacije, tvrdi da ni veća podsticajna sredstva za zapošljavanje djece poginulih boraca, koja iznose tri hiljade KM po jednom zaposlenom, nisu doprinijela većem zapošljavanju ove kategorije stanovništva.
– Činjenica je da je danas teško doćio do radnog mjesta. Jedino posla ima za bravare i varioce, ali je radnika s takvom kvalifikacijom uopšte malo, pa i među djecom poginulih boraca – kaže Karličeva dajući primjedbe i na brojne konkurse za posao.
Prema njenim riječima, konkursi za prijem radnika su tako napisani da ostavljaju prostor za diskriminaciju, ne samo djece poginulih boraca već i drugih koji pokušavaju zaposliti na legalan način.
– Još uvijek se do posla dolazi preko raznih veza, zbog čega smo ponekad primorani da intervenišemo ukoliko se dokaže da je učinjena nepravda prema djetetu poginulog borca – kaže naša sagovornica. Ona dodaje da i pored brojnih loših primjera postoje i oni pozitivni. Takav je slučaj u prosvjeti gdje, prema riječima Karličeve, djeca poginulih boraca, ukoliko ispunjavaju sve uslove, imaju prioritet.
– Ovom prilikom želim da zahvalim i ministru Kasipoviću koji nam je jasno poručio da ukoliko uvidimo neki propust u zapošljavanju kod djece poginulig boraca intervenišemo – kaže Karličeva. Ona je istakla i pozitivan primjer u prijedorskoj „Bosnamontaži“ ali i opštinskoj Administrativnoj službi, koja je prošle godine imala razumijevanja prema djeci iz ove kategorije.
U Organizaciji porodica poginulih boraca očekuju da će se u akciji zapošljavanja oko hiljadu pripravnika u Republici Srpskoj naći i znatan broj djece iz ove kategorije kojima je to ujedno i odskočna daska za pronalazak stalnog radnog mjesta.
Na području Srpske trenutno je 1.700 nezaposlene djece poginulih boraca.
Izvor: Fokus