Otvorene pozicije
Tačan broj mladih koje je iz zemlje otjerala pogubna i poražavajuća politika dosadašnjih vlasti, niko ne zna, ali zna se da trbuhom za kruhom na kruzere idu i oni s nekoliko fakultetskih diploma.
Kako u razgovoru za „Avaz“ kaže Đurđica Jakšić iz prijedorskog zastupništva agencije „Employment Power Limited“, koja posreduje u zapošljavanju mladih iz jugoistočne Evrope i zastupa dvadesetak svjetskih brodskih kompanija, interesiranje mladih iz BiH za rad na brodovima je ogromno.
– Ima onih koji su završili i po tri fakulteta i govore nekoliko jezika, ali se zbog krize ne libe raditi kao sobarice ili kuhari. Dnevno se za odlazak javi njih i do 15, ali mi, jednostavno, ne možemo svima udovoljiti, jer godišnje možemo zaposliti oko 100 novih ljudi – kaže Jakšić, dodajući da su na brodovima otvorene pozicije od pomoćnog osoblja i animatora za djecu i za fitnes, fotografa, plesačica i krupjea.
Najtraženiji su konobari, sobarice i spremačice.
Uvjeti zaposlenja
Početnička plaća na brodu uz prvi ugovor iznosi oko 850 američkih dolara, ali postoji i mogućnost napretka te se može zaraditi mnogo više, a tu su i napojnice.
Uz to, besplatni su smještaj, hrana i piće, bez režijskih troškova uobičajenog života. Jedina otežavajuća okolnost jesu početni troškovi koje pojedinci sami plaćaju, a oni se odnose na put do mjesta ukrcaja, vizu i ljekarski pregled.
Kandidati koji apliciraju mogu imati najviše 35, a najmanje 21 godinu, te dvije godine radnog iskustva. Obavezno je poznavanje engleskog jezika koje se provjerava testiranjem. Ljekarsko uvjerenje o zdravstvenom stanju te intervjui s predstavnicima agencije i poslodavcem također su dio procedure zapošljavanja na kruzerima. Agencija „Employment Power Limited“, osim u Prijedoru, predstavništvo ima i u Sarajevu.
– Ako iz neke regije, recimo Tuzlanskog kantona, imamo 20 ili više prijava, onda testiranje obavljamo u Tuzli, ili nekom drugom gradu gdje imamo veći broj prijava – kaže Jakšić.
Probni rad na brodu je tri mjeseca, a oni koji zadovolje kriterije ugovore mogu produžiti i nekoliko puta po isteku onog prvobitnog od šest mjeseci.
Neki se oženili djevojkama s Havaja
Jakšić ističe da se za rad na brodu često prijavljuju i bračni parovi, a dosta je slučajeva da su se neki od mladih odlučili sudbonosno „da“ izreći na kruzeru na kojem rade. Neke od zemalja koje su posjetili naši državljani, dobile su i bosanske zetove.
– Ima dosta radnika iz BiH koji su se oženili djevojkama iz egzotičnih zemalja poput Havaja, Kube ili Tajlanda – kaže Jakšić.
Tekst – Dnevni avaz
Foto – Milan Cuk