„Po izvršnim rješenjima Okružnog suda Banjaluka, Ministarstvo finansija Republike Srpske isplatilo je dugove sa kamatama za škole ‘Desanka Maksimović’ i ‘Dositej Obradović’, a još čekamo da to učini i za školu ‘Branko Ćopić'“, navela je Despotovićeva.
Ona je dodala da se u međuvremenu nijedna od ovih škola nije priključila na sistem centralnog grijanja, iako ih na to, prema njenim riječima, obavezuje Odluka o toplovodnoj mreži.
„Škole koje izmire svoj dug stvaraju uslove da se ponovo priključe na sistem centralnog grijanja. Predočićemo im moguće modele plaćanja“, najavila je Despotovićeva.
U četvrtoj osnovnoj školi na području grada, OŠ „Petar Kočić“ u naselju Urije, za zagrijavanje prostora koriste vlastitu kotlovnicu budući da u ovom naselju nije izgrađena toplovodna mreža.
Iako je iz škola u više navrata naglašavano da im je grijanje na drva u vlastitim kotlovnicama jeftinije od centralnog i do pet puta, lokalna vlast je negodovala zbog pretvaranja škola u drvarnice, zahtijevajući od Vlade Republike Srpske da škole u Prijedoru imaju isti tretman kao i škole u Banjaluci, kada je u pitanju grijanje.
Sezona grijanja u Prijedoru počela je u ponedjeljak sa manjim smetnjama čije otklanjanje je u toku.
Za sezonu grijanja potrebno je oko 5.500 tona mazuta, a cijene su prošlogodišnje i iznose 1,73 KM po kvadratnom metru za fizička lica, za budžetske korisnike 2,78 KM, a za ostala pravna lica 3,52 KM.
Prijedorska „Toplana“ zagrijava 330.000 kvadratnih metara prostora i ima oko 5.000 korisnika. Od potrošača potražuje ukupno pet miliona maraka duga.
Tekst – SRNA
Foto – GradPrijedor.com