Anikić je rekao da je akcija provedena u saradnji sa roniocima, sa kojima odrađuju ovako specifične zadatke.
„Ronioci prvo naprave snimke podvodnom kamerom i donesu kod nas da procijenimo koliko je opasno pomjerati bombe, a potom ih izvlačimo do obale“, objasnio je Anikić i dodao da je tako urađeno i u ovom slučaju.
Ronilac Vanja Rađenović rekao je da su bombe izvadili sa dubine od 3,5 metara i dodao da one na toj dubini nisu predstavljale opasnost za kupače.
On je podsjetio da su ronioci u akciji „Očistimo Sanu i Gomjenicu za jedan dan“ četiri bombe našli u krugu od jednog kvadratnog metra i da su odmah obavijestili nadležne.
Stručni saradnik za poslove civilne zaštite u opštini Prijedor Draško Đenadija rekao je da je uklanjanje bombi iz vodotoka rizična akcija.
„To su rizične akcije, ali zbog značaja i bezbjednosti kupača mi se na njih odlučujemo u krajnjoj nuždi“, rekao je Đenadija.
On je apelovao na građane da pozovu civilnu zaštitu ukoliko žele da se riješe zaostalog naoružanja.
„Odbacivanje neeksplodiranih sredstava u prirodu, a pogotovo u vodotoke, nedopustivo je jer predstavlja stalnu opasnost, a i kad takva sredstva budu pronađena na ovakvim mjestima vrlo teško ih je ukloniti“, rekao je Đenadija.
Izvor: Nezavisne novine / SRNA